Zimowy ogród zbudowany najtaniej

Kontakt z zielenią sprawia najwięcej radości zimą. Pośród krajobrazów wypełnionych głównie szarym błotem i białym śniegiem – oaza skomponowana z letniej roślinności jest nieocenionym miejscem wypoczynku i relaksu. Podziwianie soczystej zieleni, gdy za oknem panuje mróz, może być na przysłowiowe wyciągnięcie ręki, kiedy stałym elementem domu stanie się szklana oranżeria.

Kiedy budowa ogrodu zimowego pochłania najmniej kosztów?

najtańsza budowa zimowych ogrodówNie każdy może pozwolić sobie na wykonanie oranżerii. Założenie zielone, które będzie funkcjonować również zimą to ogromny wydatek włożony w system przeszkleń, umocnień, zabezpieczeń, ogrzewania i wentylacji. Właściwie nie ma mowy o ustępstwach finansowych w zakresie konstrukcji oranżerii, kiedy liczymy na to, że ta część domostwa może być w czasie ochłodzenia użytkowana na równi z innymi. Najtańsza budowa zimowych ogrodów jest możliwa jedynie wówczas, gdy na oranżerię zamienimy taras lub balkon. Takie założenie nie może posiadać ciężkich filarów i grubych przeszkleń, ponieważ musi opierać się na istniejącej już, zazwyczaj mało solidnej konstrukcji. Nie może być zatem użytkowane zimą niczym jeden z domowych pokoi. Niemniej jednak stanowi odpowiednie miejsce do przechowywania ciepłolubnych roślin zewnętrznych i może, na równi z oranżeriami niezaadaptowanymi, wbudowanymi w konstrukcję domu – cieszyć wzrok.

Wyposażenie domu w tzw. ogród zimowy to zawsze znakomity pomysł. Wówczas zieleń pomaga nam odpocząć i cieszy nasz wzrok zarówno w ciepłe letnie, jak i chłodne zimowe dni.  Problemem może być jedynie finansowanie takiego założenia, które przy adaptacji już istniejącego balkonu czy tarasu i przeznaczeniu oranżerii głównie na miejsce do przechowywania roślin ogrodowych – pozwoli ograniczyć wysokie koszty.