Zalety sztukaterii gipsowej

Sztukateria nie jest elementem dekoracyjnym znanym wyłącznie naszym czasom. Już w czasach starożytnych zdobiła wnętrza, a w okresie renesansu i baroku nastąpił jej błyskawiczny rozkwit. Mimo swojej długiej historii nie wychodzi jednak ona z mody i możemy spotkać się z tego typu zdobieniem w wielu nowoczesnych wnętrzach.

Materiały wykorzystywane do sztukaterii

sztukateria gipsowaSztukaterię możemy podzielić na dwie podstawowe grupy. Do pierwszej należą wszelkie elementy zewnętrzne takie jak gzymsy, kolumny czy też rozety. Elementy takie potrafią nadać niepowtarzalnego wyglądu budynkowi. Łatwo bowiem możemy sobie wyobrazić przepiękne barokowe budowlę, o niesamowitych kształtach. Kolejną grupę stanowi sztukateria wewnętrzna. Obejmuje ona wszelkie ozdobne kształty stosowane we wnętrzach. Wśród niej możemy spotkać się z kolejnym podziałem, w tym przypadku nie na miejsce zastosowania, lecz na rodzaj materiału który został użyty do produkcji. Do najpopularniejszego rodzaju należy sztukateria gipsowa, która mimo, że nie należy do najbardziej trwałych, sprawia najlepszy efekt wizualny. Obecnie elementy gipsowe w celu zwiększenia odporności na uszkodzenia zostają wzmocnione włóknem szklanym. Sztukateria drewniana jest natomiast najbardziej trwała na tle pozostałych. Sam materiał nie należy jednak do najprostszych w obróbce szczególnie kiedy mamy do czynienia z dużą liczbą wzorów. Alternatywą dla tradycyjnych materiałów jest styropian, który również pozwala na uzyskanie wielu ciekawych motywów. Jest to opcja zdecydowanie tańsza i łatwiejsza w montażu.

Sztukateria swoje miejsce odnajdzie zarówno w przypadku klasycznych wnętrz jak i bardziej nowoczesnych czy minimalistycznych. Bogactwo form i możliwość wyboru koloru pozwala bowiem na śmiałe wykorzystanie ich w wnętrzach i dopasowanie do panującego w nich stylu. Bez obaw możemy ją łączyć z nowymi, ekstrawaganckimi stylami.