Zagęszczanie betonu

Beton dowozi się na budowę w formie mieszanki betonowej o zazwyczaj bardzo płynnej konsystencji. Taką mieszankę wlewa się do form zwanych szalunkami i tam beton twardnieje. Aby jednak móc mówić o jak największej wytrzymałości takiego betonu to należy zwrócić uwagę na jego właściwe zagęszczenie.

Wibratorem do betonów zagęścimy mieszankę betonową

wibratory do betonuGotowy beton składa się z kruszywa, cementu i wody, ewentualnie także z chemicznych dodatków. Aby taki beton uzyskał pełnię swoich możliwości pod względem wytrzymałości należy doprowadzić do jak największego zagęszczenia kruszywa w mieszance. W tak przygotowanym betonie, w jego wewnętrznej strukturze, kruszywo opiera się o kruszywo i przenosi obciążenia. Dlatego właśnie powinno się każdą mieszankę zagęścić. Znajdującą się już w szalunku mieszankę można zagęścić stosując wibratory do betonu, które wkłada się do środka. Mają one postać buław połączonych przewodem z silnikiem napędowym. Ruch silnika wprowadza taką buławę w spore wibracje, które następnie przenoszą się na kruszywo znajdujące się w betonie, co sprawia, że to kruszywo zaczyna się poruszać w losowym kierunku. Chwila wibracji sprawi, że kruszywo zbliży się bardzo do siebie co będzie można uznać za jego zagęszczenie. Wibratory do betonu to bardzo skuteczne narzędzie, które może obsługiwać nawet jedna osoba, jednak wygodniej jest obsługiwać wibrator we dwie osoby, wtedy jedna trzyma buławę, a druga silnik.

W technologii betonów zagęszczenie pełni bardzo ważną funkcję. Jest ono wyszczególnione w każdej specyfikacji technicznej, gdzie najczęściej są także podane sposoby na zagęszczenie, a także wskaźniki zagęszczenia potrzebne do odbioru danej roboty. Warto to wziąć pod uwagę, ponieważ bez tego nikt nam nie odbierze takiej budowy.