Wysiew traw poplonowych

W ciągu ostatnich kilku lat okres wzrostu zbóż skrócił się o niemal dwa tygodnie. Z tego powodu rozpoczęto sianie traw poplonowych, ponieważ bez nich mogłoby zabraknąć pasz objętościowych dla zwierząt. Warto zapoznać się z tym jakie mieszanki są dostępne i w jakich terminach warto je wysiewać, aby zdążyć zebrać odpowiedni poplon.

Trawy poplonowe wysiewane każdego roku

mieszanki poplonoweCoraz częściej problemem w okresie wegetacyjnym jest niedobór pasz objętościowych. Dzieje się tak, ponieważ żniwa są obecnie przyspieszone o niemal 2 tygodnie z powodów zmian klimatycznych. W związku z tym ilość zielonek na trwałych użytkach zielonych może okazać się ilością niewystarczająca. Dlatego coraz częściej zaleca się mieszanki poplonowe, które wysiewa się tuż po zbiorze żniw. Maksymalnym terminem jest 20 sierpnia, ponieważ trawa potrzebuje przynajmniej 6 tygodniu na wzrost do wystarczającej wysokości. Jakie trawy warto siać? Przede wszystkim szybkorosnące oraz odporne na podgryzanie czy deptanie. Do pierwszej kategorii zalicza się życica wielokwiatowa, z kolei idealna na pole do wypasania bydła będzie koniczyna perska odporna na większość uszkodzeń. Jednymi z najszybciej rosnących odmian życicy są życice westerwoldzkie w typie poplonowym. Poza tym ciekawą opcją jest też mieszanka życicy wielokwiatowej, inkarnatki oraz wyki ozimej, która nadaje się na niemal każdą glebę. To jedne z najwyższej jakości pasz powstaje właśnie z tej odmiany. 

Aby nasze zwierzęta miały pasze objętościową w obecnych czasach trzeba również siać mieszanki traw bogate w składniki odżywcze. Z powodu przyspieszonego czasu żniw coraz bardziej rośnie ryzyko niedoborów pożywienia dla zwierząt rolnych i nie tylko. Dlatego sianie tych mieszanek poplonowych będzie doskonałym rozwiązaniem dla każdego.