Wykorzystanie tomografu w leczeniu zwierząt

Świadomość ludzi, że zdrowie zwierzęcia jest równie ważne jak nasze własne z roku na rok wzrasta. W weterynarii pojawiają się badania zbliżone, do tych przeprowadzanych w przypadku leczenia ludzi. Jednym z nich jest tomografia komputerowa, która pozwala na pokazanie części ciała na ekranie komputera poprzez wykorzystanie promieni rentgena.

Jak wygląda tomografia w przypadku zwierząt?

tomograf dla zwierzątSam tomograf dla zwierząt pozwala uzyskać przekroje narządów oraz ich obraz 3D, co czyni go rządzeniem znacznie dokładniejszym i spełniającym znacznie więcej funkcji niż zwykły rentgen czy badanie usg. Samo badanie przeprowadzane jest w przypadku ciężkich urazów zewnętrznych. Na jego podstawie możliwe jest ustalenie czy jakiekolwiek organy wewnętrzne również zostały uszkodzone. Badanie może zostać przeprowadzone przez każdego lekarza weterynarii jednak opisuje je osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje, czyli radiolog. Do jego przeprowadzenia najczęściej konieczne jest podanie narkozy, nie może ono bowiem wykonać najmniejszego ruchu, gdyż badanie zostałoby przeprowadzone w nieodpowiedni sposób. Zarówno w przypadku leczenia człowieka, tak i psa czy kota, rola tomografii jest nieoceniona. Stanowi ono pewne oraz dokładne źródło informacji na temat stanu zdrowia zwierzęcia, przede wszystkim w przypadku, kiedy uszkodzenia nie są widoczne gołym okiem. Doskonale sprawdza się również przed operacją, pozwala określić zmiany oraz szybkość z jaką zaszły, jak chociażby wielkość guza. Przed wykonaniem tomografii wykonywany jest szereg innych badań oraz testów diagnostycznych.

Ryzyko powikłań wiążących się z przeprowadzeniem badania z użyciem tomografu jest znikome. Zwierzę jest bowiem stale monitorowane. Co ciekawe tomografia może zostać przeprowadzona nie tylko na dobrze znanych nam zwierzętach takich jak kot czy pies, ale także na organizmach egzotycznych.