Wybór pędzli artystycznych

Bez pędzla nie powstało by żadne arcydzieło artysty. Dlatego ich wybór jest tak ważny. Wybór odpowiednich narzędzi jest ogromny. Jest wielu naprawdę świetnych producentów pędzli, którzy idą wraz z technika naprzód i oferują coraz to nowsze wynalazki w tej dziedzinie. W Hiszpanii istnieje pokoleniowa forma, która od prawie 100 lat produkuje pędzle dla artystów.

Rodzaje pędzli dla artysty

pędzle artystyczneWybór pędzli zależy od dzieła, które chcemy stworzyć. Dlatego pędzle artystyczne powinniśmy dobierać do techniki wykonania obrazu. Powinniśmy zaopatrzyć się także w co najmniej kilka podstawowych pędzli. Pędzle szerokie służą do wykonywania podmalunku w obrazie. Stworzenia jego bazy czy tła. Dzięki ich szerokości możemy szybko pokryć nimi większe powierzchnie obrazu. Jeśli chcemy aby widoczne w obrazie były drobiazgi, detale, linie podkreślające ważne elementy warto zaopatrzyć się w pędzle konturowe. Są one cieniutkie i delikatne. Możemy wybierać także wśród różnych zakończeń pędzli. Mogą być okrągłe lub ścięte. Końcówkę dopasowujemy do rodzaju farby. Sam materiał, którego produkowane są pędzle również ma znaczenie. Do wyboru tu mamy włosie naturalne, syntetyczne lub mieszane. Oczywiście najlepsze są zawsze materiały naturalne ale w dzisiejszych czasach i syntetyczne potrafią im dorównać. Naturalne włosie pochodzi z sierści sobola lub  borsuka. Są one stosunkowo drogie ale świetnie nadają się do każdego rodzaju farby.

Włosie syntetyczne niekonieczne nadaje się do farby olejnej. Dużo farby pozostaje na pędzlu dlatego jeśli chcemy skorzystać z tańszego wariantu możemy sięgnąć po włosie mieszane. Zanim zaczniemy szaleństwo zakupów kupmy po prostu kilka później w miarę konieczności dokupujmy kolejne. Może się bowiem okazać, że nie każda technika, nie każdy rodzaj farby będzie nam odpowiadał.