Wybór lawety samochodowej

Laweta samochodowa przyjmuje postać samochodu bądź też platformy załadunkowej. Jej głównym zadaniem jest przewożenie niesprawnych pojazdów. Bardzo często urządzenia tego typu wyposażone są dodatkowo w wyciągarkę, której zadaniem jest bezpieczne ustawienie uszkodzonego samochodu na powierzchni lawety.

Stal w produkcji lawet samochodowych

stalowe lawety samochodoweGłówny podział lawet dzieli je na pojedyncze oraz piętrowe. Ponadto do ich produkcji używane są różnego rodzaju materiały, a do najpopularniejszych należą stalowe lawety samochodowe, które cechują się wysoką wytrzymałością. Wykorzystanie lawety samochodowej jest najbezpieczniejszym sposobem przewiezienia pojazdu uszkodzonego z jednego miejsca, w miejsce docelowe. Jest on zdecydowanie lepszym oraz bezpieczniejszym rozwiązaniem niż użycie haka holowniczego lub układu kołowego i łańcuchowego. Co ciekawe laweta nie służy jedynie do transportu niesprawnych pojazdów, ale również do przewożenia sprzętu budowlanego czy ciężkich materiałów. Należy więc ona do kategorii ciężarowych. Szczególną popularnością ostatnimi czasy cieszą się lawety uniwersalne, które sprawdzają się doskonale zarówno w przewożeniu pojazdów jak i towarów. Bardzo często wyposażone są one w dodatkowe, stalowe burty które zapewniają jeszcze większe bezpieczeństwo. W większości modeli podłoga wykonana jest ze sklejki wodoodpornej oraz antypoślizgowej bądź z paneli aluminiowych. Te z kolei są zamontowane w taki sposób, aby możliwy był montaż pasów w specjalnie wykonanych otworach.

Podczas zakupu lawety warto zwrócić uwagę na wyposażenie w postaci kilku, bardzo istotnych elementów. Pierwszym z nich jest przyciągarka ręczna bądź też elektryczna o wysokiej jakości wykonania. Ponadto równie istotny jest sam podjazd, który najlepiej, aby był wykonany ze stali. Mimo, że znacznie cięższy od aluminiowych zapewnia znacznie większą wytrzymałość.