W jaki sposób pozyskuje się sadzonki krzewów?

Wiele drzew i krzewów można łatwo rozmnożyć, a stosowanie sadzonek jest doskonałym sposobem na to, by nasz ogród zazielenił się w szybki sposób. Z jednego krzewu można mieć nawet kilkadziesiąt młodych roślinek, dzięki czemu rozsadzanie nabiera tempa. 

Jak rozsadzać krzewy? 

sadzonki krzewówRozmnażanie krzewów przez sadzonki jest doskonałym sposobem na szybki rozrost roślinności w naszym ogrodzie. Jest to metoda łatwa i poradzi sobie z nią każdy, kto chce zająć się zazielenieniem ogrodu. Wystarczy jedna zdrowa roślina do pozyskania sadzonki krzewów i sekator do ucinania. Sadzonki najlepiej pozyskuje się późną jesienią lub wczesną zimą, gdy rośliny zostaną dotknięte pierwszym mrozem. To wzmocni odporność pobranych odnóżek. Niektórzy ogrodnicy polecają pobrać sadzonki wczesną wiosną, zanim jeszcze wybudzą się z zimowego snu. Pobrany pęd powinien mieć około 10 cm długości. Najlepiej do tego nadają się dolne gałęzie, dzięki którym unikniemy przycięcia innych części krzewu. Pobrane pędy należy przezimować w chłodnym pomieszczeniu. Powinny zostać umieszczone w głębokich donicach i dość często podlewać, ponieważ ziemia nie może być sucha. Korzenie zaczną tworzyć się wraz z przyjściem wiosny, a jeśli będą już ukorzenione, pojawią się pierwsze gałązki i listki. Przesadzenie ich w nowe miejsce powinno odbyć się jesienią, choć niektórzy znajdują im nowe miejsce już wiosną. Należy wówczas pamiętać, że będą wymagały dodatkowej pielęgnacji i sprawdzania, czy przyjęły się w danym miejscu. Najlepiej wybrać miejsce gdzieś w półcieniu, by słońce nie przesuszyło młodych krzewów. 

Młode krzewy potrafią w szybki sposób sprawić, że nasz ogród będzie wyglądał zielono i stanie się idealnym miejscem do relaksu. Chcąc rozmnożyć krzewy, warto zawsze zrobić to za pomocą własnych sadzonek, by mieć pewność, że roślina, od której pochodzą sadzonki, była zdrowa.