Trwały komin – jak powstaje?

W praktycznie każdym budynku, w którym ma funkcjonować piec, musi znaleźć się także odpowiednie instalacja, która pomaga w radzeniu sobie z konsekwencjami funkcjonowania czegoś takiego. Jedną z konsekwencji poza oczywistą emisją ciepła może być oczywiście powstawanie spalin. Komin żaroodporny skutecznie rozwiązuje ten problem pod warunkiem, że jest właściwie wykonany.

Elementy konstrukcji komina żaroodpornego

trwałe żaroodporne kominy dwuścienneChociaż każdy komin funkcjonuje podobnie, to pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami mogą występować znaczące różnice. Takie instalacje odprowadzające dym oraz inne gazy powstające w trakcie procesu spalania węgla, drewna i wielu innych materiałów opałowych muszą być bowiem dopasowane do specyfiki budynku pod względem kształtu, wysokości oraz wielu innych szczegółów. Trwałe żaroodporne kominy dwuścienne pomimo tego, że powstają z wielu połączonych przez fachowców elementów, są szczelne. To zawsze konieczne do ich prawidłowego funkcjonowania. Mogą być tam nawet dodatkowo wykorzystywane specjalne opaski oraz uszczelki, które powstają z materiałów odpornych na wpływ wysokiej temperatury i działania substancji wchodzących w skład dymu. Takie wymagania stawiane są praktycznie wszystkim elementom nowoczesnego komina. Nie bez powodu bardzo często wykorzystuje się specjalne dwuścienne rury z dodatkowym ociepleniem stanowiącym izolację wykonaną na przykład z tworzyw sztucznych.

Takie rozwiązanie ma bowiem skutecznie chronić konkretny budynek i jego poszczególne elementy przed ryzykiem wybuchu pożaru. Przyglądając się kominom dwuściennym, będąc na zewnątrz budynku, należy zauważyć specjalne nakładki, które zapobiegają wpadaniu wody deszczowej. Są to oczywiście elementy nierdzewne, ponieważ korozja nie może tam występować przez wiele lat.