Rower MTB jako jednoślad do jazdy miejskiej

Moja przygoda z rowerami zaczęła się w gruncie rzeczy od braku czasu. Co przez to rozumiem? Otóż mieszkam dość daleko od swojej pracy, przez co na codzienną przeprawę autobusami przez miasto schodziła mi spora część dnia. Jako że nie mam prawa jazdy ani większego zamiaru jego wyrabiania, rower wydawał się najlogiczniejszą opcją, aby zaoszczędzić kilka minut dziennie.

Rower do dojazdu do pracy – jaki wybrać?

rowery mtbOczywiście postanowienie „od dzisiaj będę dojeżdżał rowerem” było znacznie łatwiejsze, niż faktyczny wybór jednośladu. Jak się okazało, rynek nie ograniczał się do jednego ich rodzaju – w sklepach dostępne były najróżniejsze modele, od tych stworzonych do jazdy po mieście, aż po te przystosowane do terenowych wycieczek po lasach i górach. Stwierdzenie, że nie byłem pewny co do wyboru byłoby więc dość sporym niedopowiedzeniem – byłem w absolutnej kropce i definitywnie nie wiedziałem, jaki model wybrać. Po dłuższych poszukiwaniach i poradach kilku znajomych moją uwagę zwrócił jednak jeden konkretny rodzaj jednośladów – mianowicie tak zwane rowery MTB, lub górskie, jak czasami są nazywane ze względu na ich przeznaczenie. Z początku nie byłem pewny, czy warto jest inwestować w rower górski – w końcu są to dwukołowce stworzone do jazdy terenowej, a moja droga do pracy prowadziła przez samo serce miasta – jednak wiele pozytywnych opinii osób, które wybrały ten konkretny rodzaj przekonał mnie, iż warto jest spróbować.

Zainwestowałem więc w rower MTB – różnił się on znacznie od modeli jakie można zwykle spotkać w mieście, i to nie tylko wyglądem. Szybko okazało się, że podjąłem dobrą decyzję – jazda była niezwykle przyjemna, amortyzacja pomagała w jeździe po wyboistych drogach, a lekka rama ułatwiała wnoszenie roweru po schodach. Moja droga do pracy stała się także znacznie ciekawsza i – nie ukrywam – dużo szybsza niż komunikacja miejska!