Rodzaje rolek do bram

Od prawidłowego dopasowania wózka z odpowiednią ilością rolek do szyny bramy przesuwnej, zależy jej ciche i wieloletnie działanie. Właśnie na tym zależy każdemu domownikowi, który ma w planach zamontować na swojej posesji bramę przesuwną. W poniższej publikacji opiszę działanie rolek wózka na szynie bramy oraz wyjaśnię dlaczego są tak ważne dla jej prawidłowej pracy.

Praktyczne rolki do bram

Rolki do bramy przesuwnejRolki wózka stanowią kluczowy element działania każdej bramy przesuwnej. Odpowiadają one za poprawny ruch wózka po szynie bramy. Głównym ich zadaniem jest utrzymaniem całej masy bramy, a więc ich nośność. Im większa jest liczba rolek w wózku tym większy ciężar bramy będą w stanie unieść. Na polskim rynku, rolki do bramy przesuwnej w wózkach, występują w trzech rodzajach. Pierwszym są wózki posiadające trzy rolki na łożyskach. Są to wózki przystosowane do bram lekkich, nieprzekraczających łączną masą 200 kg, a długością w świetle 2 metrów. Rozmiar szyn do jakich są dopasowane wynoszą 60x60x3,5 mm. Drugą grupą są wózki 5 rolkowe. Sprawdzają się one w przypadku bram, których łączna masa dochodzi nawet do 500 kg, a długość w świetle ponad 4 m. Rozmiar szyn adekwatny do tego rodzaju wózków wynosi 70x70x4 mm. Trzecią grupą są wózki 7 rolkowe. Są to wózki wyprodukowane do ciężkich i masywnych bram, zazwyczaj są to bramy dużych firm przemysłowych, chroniących duże obszary i własności. Masa tych bram przekracza masą nawet 700 kg a jej długość w świetle wynosi ponad 6 metrów.

Przy dopasowywaniu wózka z rolkami do szyn bramy, pamiętać musimy żeby odpowiednio dopasować je do właściwego rozmiaru szyny. Należy do tego prawidłowo zmierzyć rozmiar szyny. Mierzy się go zawsze od strony zewnętrznej, ponieważ zmierzenie szyny od wewnątrz, da niepoprawne wyniki i zamontowanie wózków do bramy będzie niemożliwe.