Rodzaje pomp ciepła i sposób ich instalacji

Zasadniczo pompy ciepła służą do dostarczania ciepła i chłodzenia do domów. Wężownica wewnętrzna pompy ciepła jest umieszczona w kanale rozprowadzającym powietrze. Wiele jednostek wewnętrznych jest obsługiwanych przez jedną jednostkę zewnętrzną. Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła. Omówimy tutaj zalety każdego typu. 

Najpopularniejsze rodzaje pomp ciepła

pompy ciepła powietrze wodaKanał jest ważną częścią powietrznej pompy ciepła. Powietrze przechodzi przez wężownicę na różnych etapach, gdy temperatura zewnętrzna spada. Termostat można ustawić tak, aby w razie potrzeby włączał lub wyłączał pompę ciepła. Niektóre bezkanałowe powietrzne pompy ciepła do budynków mieszkalnych są wyposażone we wbudowany termostat. System uzupełniający może działać jednocześnie z powietrzną pompą ciepła. Jeśli mamy staromodny system ogrzewania i chłodzenia, który wymaga wymiany, możemy rozważyć system hybrydowy. Jeśli zastanawiamy się nad zainstalowaniem w domu systemu mini-split pompy ciepła z kanałami, prawdopodobnie zechcemy rozważyć zastosowanie kanałów. Zmieszczą się na strychach, w szafach i pod podłogą. W celu prawidłowej instalacji pompy ciepła powietrze woda należy wziąć pod uwagę wielkość obciążenia kanałów, ponieważ mini-sploty kanałowe mają ograniczone wartości ciśnienia statycznego. Jeśli chcemy wymienić przestarzały system HVAC na nowy, rozwiązaniem może być pompa ciepła typu multi-split. Pompy ciepła typu multi-split to modele z odwróconym cyklem, które zawierają kilka jednostek wewnętrznych z jedną jednostką zewnętrzną. Hybrydowy system pompy ciepła łączy dwie różne technologie grzewcze w jedną. 

Hybrydowy system ogrzewania wygląda jak konwencjonalny kocioł, ale jest w stanie zapewnić podobny poziom wydajności i komfortu. Dodatkowo pompa ciepła może w razie potrzeby pełnić funkcję rezerwową dla kotła. Co więcej, ten rodzaj systemu może również obniżyć rachunki za energię o połowę. Jest więc doskonałym wyborem do domów, które wymagają zarówno ogrzewania, jak i ciepłej wody.