Przyczyny rozwoju pleśni w łazience

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu, z której korzystamy wiele razy w ciągu dnia. Przy jej wykończeniu nie możemy jednak zapominać o problemie, jakim jest wilgotność, która może skutkować rozwojem pleśni czy też grzyba

Jak walczyć z wilgocią w łazience?

hydroizolacje pod kafelkiŁazienka jest niewątpliwie najbardziej zawilgoconym pomieszczeniem w naszym domu. Dlatego też tak ważne jest zadbanie o to, żeby umożliwić odpowiednią wentylację tego pomieszczenia, oraz dobrą przepuszczalność elementów wykończeniowych. Wiele osób myśli, że samo właściwe ogrzanie łazienki pozwoli na odpowiedni poziom wilgoci, jednak bez wentylacji, ciepła łazienka jeszcze podkreśla ten problem. Ciepło powoduje bowiem intensywne parowanie wody i jej osadzanie również na suficie. Walkę z wilgocią powinniśmy zacząć jeszcze przed rozpoczęciem jej wykańczania. Przed położeniem kafelków czy innych płytek należy wezwać firmę, która wykona hydroizolacje pod kafelki. Pozwoli to uchronić to przed częstym problemem rozwoju szkodliwych pleśni czy grzybów pod warstwą płytek, mogącą powodować nieprzyjemny zapach i dolegliwości ze strony układu oddechowego. Kolejny etap to zadbanie o odpowiednią wentylacje. Niestety wietrzenie raz dziennie przez kilka minut nie wystarczy – należy zamontować kratki wentylacyjne i zadbać o ich drożność. Pod żadnym pozorem nie wolno ich zaklejać – straty ciepła są niewielkie, a korzyści z dobrze wentylowanej łazienki – ogromne.

Warto przemyśleć również zakup elektronicznej suszarki do prania i zrezygnowanie z rozwieszania odzieży w łazience. Wszystkie te działania pozwolą znacząco ograniczyć rozwój wilgoci w naszej łazience, tym samym chroniąc nas przed następstwami styczności z grzybem lub pleśni, a które mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.