Praca asystentki dla starszych osób

W obecnych czasach na całym świecie obserwujemy zjawisko starzenia się społeczeństwa. Coraz więcej osób w podeszłym wieku żyje dłużej niż kilkadziesiąt lat temu. Jednak potrzebują oni pomocy i wsparcia innych osób w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli nie mogą liczyć na pomoc najbliższej rodziny mogą ją otrzymać od asystentek osób starszych.

Na czym polega zawód asystentki osób starszych?

asystentka osoby starszejJeśli nie jesteśmy obojętni na losy i cierpienie starszych osób, a do tego wiemy, że bylibyśmy silni na codzień się nimi opiekować to możemy iść na studia podyplomowe na kierunek Asystentka Osób Starszych. Wiele uczelni wyższych proponuje swoim studentom właśnie naukę w tym zakresie. Ponad to uczą się jak być silnym psychicznie bo zawód ten jest na prawdę bardzo ciężki. Wyszkolona asystentka wie jak zajmować się osobą w podeszłym wieku lub niepełnosprawną. Często pomaga jej w zabiegach higienicznych i innych. Czasem osoby starsze z bezradności i poczucia bezsilności są negatywnie nastawione do pomocników. Dlatego asystentka osoby starszej powinna cechować się dużą empatią oraz cierpliwością. Najczęściej oprócz pomocy w zakupach, sprzątaniu i gotowaniu, starsze osoby potrzebują po prostu drugiej osoby. Rozmowa, życzliwość, potrzymanie za rękę są dla starszych osób warte każdych pieniędzy. Szczególnie jeśli nie mają dla nich czasu ich własne rodziny.

Każda opiekunka dla osób w podeszłym wieku mimo silnej chęci niesienia pomocy innym powinna wykazywać się na prawdę bardzo silną psychiką. Gdy po kilku  latach częstego odwiedzania, opiekowania się i często zaprzyjaźnienia się umiera ich podopieczny to ich życie również się zmienia. Przewartościowuje się wszystko. Praca asystentki jest pewnego rodzaju pracą z powołania. Dla osób starszych trzeba mieć dużo serca i miłości.