Owoce rokitnika niewymagające zapylania przez owady

Rokitnik to żółto-pomarańczowe, kuliste owoce rosnące na niewielkich krzewach. Z rokitnika wytwarzane są suplementy z dużą zawartością witaminy C. Także jako składnik syropów na odporność, rokitnik sprawdza się wyśmienicie. Ta pożyteczna roślina nadaje się do hodowli na plantacjach oraz w ogrodzie jako krzew dekoracyjny i dający smaczne oraz owoce.

Krzewy ogrodowe, które zimują w Polsce

rokitnik samopylnyZaletą rokitnika jest fakt, że nie wymaga on zapylania przez owady. Dlatego rokitnik samopylny jest chętnie wybierany do ogrodów. Jest to krzew rozłożysty, wychodowany w Niemczech. Wyrasta do wysokości kilku metrów (zwykle 3-4 metrów). Warto posadzić krzew rokitnika w ogrodzie koło domu, by dawał obfite plony żółtych owoców. Zjawiskowo wygląda również jesienią. Najlepiej kupić sadzonkę, która ma od roku do dwóch lat. Takie drzewko będzie szybko rosło i zaaklimatyzuje się w nowych warunkach klimatycznych i na danej ziemi. Aby dobrze rosły krzewy rokitników, trzeba zapoznać się z podstawowymi zasadami uprawy owych mrozoodpornych krzewów. Owoce rokitnika dobrze znoszą mroźne zimy, jednak wymagają odpowiedniego podłoża. Można też nawozić i osłaniać młode drzewka. Po pewnym czasie zaobserwuje się szybki wzrost i pojawia się pierwsze, żółtawe owoce. Z pewnością owoce rokitnika pojawią się szybciej, gdy krzew dostanie większą ilość światła. Dlatego warto posadzić drzewko na polanie, w miejscu dobrze wyeksponowanym na słońce.

Promienie słoneczne pomagają we wzroście krzewów rokitnika. Odmiana samopylna jest połączeniem rokitnika światłolubnego. Nie ma wielkich wymagań glebowych, lecz lubi światło. W cieniu rośnie wolniej. Samopylny rokitnik będzie ozdobą ogrodu przez cały rok. Zbiór owoców pomoże np. w przygotowaniu soków na zimę. Żółte owoce rokitnika samopylnego są bogate w witaminę C.