Nowoczesne linie do nawadniania ogrodu

Podlewanie ogrodu może okazać się czasochłonną czynnością, szczególnie jeśli dysponujemy ogrodem z prawdziwego zdarzenia z dużą ilością nasadzeń. Ręczne podlewanie wężem nie jest ponadto zbyt efektywne, ponieważ najczęściej dostarczamy roślinom więcej wody, niż w rzeczywistości tego wymagają.

Linia kroplująca, zraszacz i spółka

linie kroplująceJak nawadniać ogród łatwo i niedrogo? Najwygodniejszym sposobem na podlewanie roślinności w przydomowym ogrodzie jest instalacja automatycznego systemu nawadniania. W jej skład wchodzi jednostka centralna, sterownik oraz poszczególne linie nawadniające zaopatrzone w odpowiednie końcówki. Linie nawadniające mogą być pod postacią zraszaczy, które są najlepszym sposobem na nawadnianie trawników. Mogą to być również linie kroplujące, które rozłożone pomiędzy nasadzeniami będą dostarczały odpowiednią ilość wody wprost do korzeni roślin. W zależności od rodzaju sterownika (programatora) będziemy w stanie zaprogramować pracę instalacji na poszczególne dni tygodnia i godziny, z podziałem na czas i godziny pracy każdej pojedynczej linii nawadniającej. Pozwala nam to nie tylko na oszczędność czasu, jaki spędzilibyśmy przy podlewaniu roślin, ale także na dużą oszczędność wody. Dlaczego? Po pierwsze: rośliny dostają dokładnie tyle wody ile potrzebują, a nie, jak to zwykle bywa podczas podlewania ręcznego, zbyt dużo. Po drugie: programując instalację na pracę w godzinach nocnych ograniczamy niepotrzebne parowanie wody z gruntu, dlatego podlewanie w ten sposób jest dużo bardziej efektywne.

Dodatkowym atutem takiej instalacji jest możliwość zaopatrzenia się w czujnik deszczu i czujnik wilgoci, które to ograniczą nawadnianie wtedy, kiedy nie będzie to konieczne z uwagi na opady bądź wystarczający stopień nawilżenia gleby. Cały system może działać zupełnie automatycznie, co zwalnia nas z obowiązku codziennego podlewania ogrodu.