Nowe życie starej porcelany

Zapewne każdy z nas posiada w domu jakiś stary komplet porcelanowych, niemodnych już talerzy, czy niekompletny zestaw filiżanek, który już dawno przestał się nam podobać. A może, tak jak w moim przypadku, porcelanowy serwis do kawy, jako rodzinna pamiątka, pamiętająca jeszcze początki PRL-u, był nietrafionym prezentem od teściowej? Nic straconego, ponieważ w łatwy i niedrogi sposób możemy stworzyć z niego prawdziwe dzieło sztuki.

Pomaluj starą porcelanę

farby do porcelanyJeśli jesteś, tak jak ja, w posiadaniu nieciekawie wyglądającego kompletu obiadowego, czy serwisu kawowego i szukasz sposobu na jego odnowienie, to świetnie trafiłeś. Przetestowałam na sobie, a raczej na moich naczyniach, jak doskonale sprawdzają się farby do porcelany. Moja teściowa, chcąc sprawić mi przyjemność, obdarowała mnie rodzinną pamiątką w postaci porcelanowego serwisu do kawy. Choć miała dobre chęci (a przynajmniej taką mam nadzieję), nie przypadł mi on do gustu. I nie pomogły tu argumenty, że naprawdę nie mam go gdzie ustawić, wszystkie kuchenne szafki, jak i witryna, są pełne, itd. Przywożąc to cudo do domu, wiedziałam już, że muszę coś z tym zrobić. Następnego dnia zaopatrzyłam się w farby do porcelany, oraz zapas wolnego czasu. W kilka dni stworzyłam zupełnie nowy, ręcznie malowany serwis kawowy, którego teraz zazdroszczą mi wszystkie koleżanki. Znalazło się nawet miejsce w witrynie. Idąc za ciosem, ozdobiłam też kilka starych kubków i talerzyków. Zachwyt znajomych był tak duży, że postanowiłam kupić kilka zwykłych białych porcelanowych kubków i zrobić z nich własnoręczne upominki dla najbliższych. Zastanawiam się teraz, czy większą przyjemność czerpałam z radości obdarowanych, czy z samego procesu tworzenia.

Zatem zanim wyrzucimy, bądź oddamy komuś naszą starą zastawę stołową, warto pobawić się w artystę i postarać odnowić porcelanowe naczynia. Potrzeba do tego tylko farb i trochę wyobraźni, aby stworzyć coś niepowtarzalnego dla siebie, lub unikalny prezent dla najbliższych. Najpewniej taki podarunek ucieszy znacznie bardziej, niż gotowa, kupiona w sklepie rzecz.