Nici do materiałów twardych

Tani ekwipunek taktyczny przydawał się graczom asg i cosplayerom, aczkolwiek do faktycznego użycia w pracy nie nadawał się niemal wcale. Na ogół nie była to wina materiału, gdyż nawet oporządzenie lniane dobrze sprawowało się nawet w ciężkich warunkach, ale wykonania szycia. Sprzęt tani był bowiem szyty zwykłymi nićmi szewskimi, mającymi zdecydowanie za małą wytrzymałość.

Profesjonalne nici przemysłowe do elementów oporządzenia

nić przemysłowaZwykle nici poliestrowe były dobre do szycia codziennych ubrań, aczkolwiek po zastosowaniu takowych do produkcji oporządzenia taktycznego, często okazywało się iż kamizelki i kieszenie tak wykonane rozchodziły się w szwach już po kilku tygodniach pracy w terenie. Znacznie lepsze okazywały się te elementy wyposażenia, które były uszyte za pomocą nici przemysłowych. Takowe były bowiem o wiele wytrzymalsze i znacznie lepiej znosiły nawet największe obciążenia, gdyż głównie służyły do szycia elementów odzieży ochronnej czy nawet wyposażenia zakładów pracy. Nić przemysłowa zwykle wykonywana była z mocnych materiałów syntetycznych i w zależności od rodzaju czasem wzmacniana również stalowymi nitkami, wplecionymi pomiędzy syntetyczne. Dzięki temu była niemal niemożliwa do rozerwania, nie kurczyła się pod wpływem długotrwałego wystawienia na działanie wody, i nie ścierała się w trakcie użytku, zapobiegając puszczaniu szwów w trakcie używania elementu odzieży uszytej takowymi nićmi.

Ich twardość i grubość wymagała jednak zastosowania profesjonalnych maszyn do szycia o dużej mocy, gdyż ręczne szycie byłoby męczące i niewygodne nawet dla najbardziej wprawnych w szyciu osób. Jako że były używane głównie jako element produkcyjny, nie był to jednak żaden mankament w zakładach szwalniczych, dysponujących najlepszymi maszynami do szycia.