Najważniejsze akcesoria do picia herbaty

Herbata to napój spożywany przez ludzkość od setek lat. Pierwsze herbaciane napary powstawały na dalekim wschodzie, głównie w Chinach i Japonii, by z czasem zdobyć popularność na całym globie. Napój ten tak głęboko zakorzenił się w codziennym życiu, że nie każdy zwraca uwagę na fakt, że picie herbaty to coś więcej niż tylko sposób na rozgrzanie się z rana. To także prawdziwy rytuał.

Akcesoria do picia yerba mate

akcesoria do yerbyPrzynajmniej w przypadku picia egzotycznych odmian tego cudownego napoju. W końcu coraz większą popularnością cieszą się w Polsce nieco mniej oczywiste odmiany herbaty. Przykładem tego może być rosnąca popularność zielonej yerba mate. Yerba mate to odmiana herbaty pochodząca z Ameryki Południowej. Parzona z liści ostrokrzewu paragwajskiego herbata zaskakuje oryginalnym, często bardzo gorzkim i wyrazistym, smakiem. Fani tej herbaty cenią sobie także jej właściwości pobudzające. Trunek ten cechuje się wysoką zawartością kofeiny, oraz obecnością substancji, które działanie tejże kofeiny wspomagają. Poza tym, yerba mate cechuje się całym szeregiem właściwości prozdrowotnych. O ile jednak zwykłą czarną herbatę wystarczy zalać wrzątkiem, o tyle proces parzenia i spożywania yerba mate jest nieco bardziej skomplikowany. Liście ostrokrzewu paragwajskiego nie tylko wymagają odpowiedniej, dokładnej temperatury wody, ale też odpowiedniego sprzętu. Aby w pełni cieszyć się smakiem tej herbaty, potrzebne są akcesoria do yerby. Cóż to za akcesoria? Przede wszystkim matero, czyli rodzaj pojemnika, oryginalnie powstały z owocu tykwy zwyczajnej, tudzież ze specjalnych gatunków egzotycznego drewna. Na całe szczęście matero produkuje się także z bardziej przystępnych materiałów, jak choćby z ceramiki. Potrzebna jest także bombilla, czyli wykonana najczęściej ze stali filtrująca rurka.

Teoretycznie spożywanie yerba mate jest możliwe także bez tych akcesoriów. Jednak przygotowana bez właściwego sprzętu yerba straci wiele ze swoich walorów smakowych oraz aromatycznych. W końcu spożywanie tego napoju to rytuał kultywowany w Ameryce Południowej od setek lat.