Konieczność przewiezienia maszyn budowlanych albo rolniczych po drogach publicznych może stanowić ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Może ono wymagać nie tylko uzyskania specjalnych pozwoleń, ale równocześnie stosowania odpowiednich sprzętów. W przypadku takich rozwiązań pomocne mogą być naczepy niskopodwoziowe. Jakie cechy charakteryzują naczepy niskopodwoziowe oraz na czym polega ponadnormatywny transport.
Zalety transportu niskopodwoziowego
Nowoczesny transport niskopodwoziowy pozwala na przewożenie między innymi koparek, traktorów, spychaczy, dźwigów czy ciężarówek. Jest on uregulowany przepisami prawnymi i dodatkowo konieczne jest specjalne zezwolenie. Uzyskać je można po złożeniu specjalnej dokumentacji, w skład której wchodzą między innymi ekspertyzy mostowe. Transport ponadnormatywny może wymagać specjalnej logistyki, która będzie obejmowała dokładną trasę przejazdu. Może być ona utrudniona przez krawężniki, ciasne skrzyżowania czy mosty i wiadukty. Warto zdecydować się na profesjonalny transport niskopodwoziowy z lubuskiego. To takiej formy transportu wykorzystywane są specjalne naczepy, wyposażone w odciągi łańcuchowe, pasy ścigające, listwy kotwicze czy punkty mocujące. Oprócz tego koła naczepy niskopodwoziowej powinny być mniejsze od tych, które występują w pojeździe ciągnącym.
Niektóre modele naczep niskopodwoziowych pozwalają na transportowanie ładunków o wadze wynoszących nawet kilkanaście tysięcy ton. Mogą one służyć do transportu jednej albo kilku maszyn jednocześnie. Sprawdzą się zarówno w przypadku ciężarówek, TIR-ów, jak i samochodów dostawczych. Wyróżnia się dwa rodzaje naczep, w tym semi i tiefbet. Naczepy semi mają płaską powierzchnię, którą można wydłużyć oraz poszerzyć w razie wystąpienia takiej potrzeby.