Jakie badanie wykonać na boreliozę?

Kleszczowe zapalenie mózgu jest bardzo groźną chorobą, którą wywołują małe pajęczaki z podgromady roztoczy. Można je znaleźć wszędzie tam, gdzie jest zieleń, czyli na trawniku, w ogrodzie czy lesie. Bardzo łatwo jest przeoczyć ich ukąszenie.

Kiedy pojawiają się  objawy boreliozy?

badanie boreliozaO pladze kleszczy mówi się głośno już od kilku lat, ponieważ jest ich bardzo dużo w wielu województwach Polski. Pomimo tego, ciągle nie ma skuteczniejszego sposobu przed kleszczami niż pamiętanie o zasłanianiu skóry i osłanianiu głowy, w czasie pobytu na łonie natury. Warto wiedzieć, że kleszczowe zapalenie mózgu nie jest jedynym zagrożeniem ze strony tych zwierząt, ponieważ bardzo często są nosicielami boreliozy. Jest to choroba zakaźna, wieloukładowa, która przez wiele miesięcy może o sobie nie dawać znać. W tym czasie sieje prawdziwe spustoszenie w organizmie, o czym nie jest świadomy chory człowiek. Co prawda, nie każdy kleszcz jest nosicielem tej choroby, ale spora ich cześć ma w sobie bakterie ją wywołujące, dlatego też warto przysłowiowo chuchać na zimne. Jeżeli chcemy wykonać badanie borelioza jest możliwa do zdiagnozowania po pobraniu próbki krwi i ustaleniu, czy znajdują się w niej stosowne przeciwciała. To nam daje stu procentową pewność czy doszło do zakażenia, czy też nie  oraz czy należy wdrożyć odpowiednią antybiotykoterapię. Jeżeli chodzi o skuteczność i czas leczenia, to przeważnie po trzech – pięciu tygodniach leczenia antybiotykiem, pacjenci całkowicie wychodzą z choroby.

Statystyki pokazują, że jedynie u około trzydziestu procent osób ukąszonych przez zakażonego kleszcza, pojawiają się książkowe symptomy choroby, czyli rumień owalny. U reszty mogą one być znikome, zbieżne z innymi popularnymi chorobami lub nawet w ogóle ich może nie być.