Jak zbudować dom na terenie podmokłym?

Przekonałem się na własnej skórze, że budowa domu to nie jest łatwa sprawa. Przede wszystkim wiąże się z tym załatwianie wielu spraw urzędowych. Uzyskanie samego pozwolenia na budowę zajęło mi sześć miesięcy i wymagało kilku wizyt w różnych urzędach.

Firma pomogła mi z formalnościami

pozwolenie wodnoprawneZnalazłem tanią działkę pod Poznaniem. Cena wydała mi się podejrzanie niska, więc sprawdziłem w urzędzie gminy planowane inwestycje w okolicy. Nie zapowiadało się, żeby miała powstać w tym rejonie jakaś uciążliwa dla okolicznych mieszkańców działalność, wręcz przeciwnie, władze gminy miały poprawić w tym miejscu komunikację, budując nowe drogi oraz modernizując stare. Właściciel działki twierdził, że cena jest niska, bo popadł w problemy finansowe i potrzebował szybko zdobyć środki na pokrycie swoich wierzytelności. Nie miałem powodu, żeby mu nie uwierzyć, a w urzędzie gminy wszystkie dokumenty były w porządku, więc kupiłem tę działkę. Dopiero, kiedy udało mi się uzyskać pozwolenie na budowę, wyczytałem w dokumentacji, że działka znajduje się na podmokłym terenie, co wiązało się ze zwiększeniem kosztów budowy, oraz dodatkowym załatwianiem formalności. Potrzebne było mi pozwolenie wodnoprawne na osuszenie działki. Mój szef nie chciał dać mi więcej wolnego, a pracowałem w tych samych godzinach, co wszystkie urzędy. Jedynym rozwiązaniem dla mnie było zwrócenie się o pomoc do firmy, która zajmuje się załatwianiem różnych pozwoleń. Musiałem tylko przesłać do nich mapę ewidencyjną terenu, wraz z dokumentacją hydrogeologiczną.

Firma załatwiła w moim imieniu wszystkie potrzebne zezwolenia. Dzięki temu rozpoczęcie budowy opóźniło się tylko o kilka tygodni. Pomogli mi także po zakończeniu budowy, uzyskać stosowne pozwolenia na podłączenie mediów oraz wykonanie przyłącza do miejskiego systemu oczyszczania.