Jak zbadać kleszcza?

Kiedy wróciłam z lasu z moją przyjaciółką wzięłam szybki prysznic, a następnie przebrałam się w domowe ubrania. Usiadłyśmy przy stole, żeby wypić jeszcze kawę i wtedy przyjaciółka zobaczyła, że mam na ręku kleszcza. Całe szczęście wiedziałam, jak w bezpieczny sposób pozbyć się takich insektów ze skóry. Po usunięciu kleszcza, chciałam go od razu wyrzucić, ale przyjaciółka mnie powstrzymała.

Zdecydowałam się zbadać kleszcza, którego złapałam

badania kleszczyDowiedziałam się od niej, że takie insekty warto zbadać. Borelioza, która jest wysoce zaraźliwą chorobą może dać pierwsze objawy nawet po kilkunastu tygodniach od ukąszenia kleszcza. Lepiej więc wiedzieć „z góry”, czy kleszcz był nosicielem tej groźnej choroby. Dowiedziałam się od niej, jakie są skuteczne i pewne badania kleszczy. Okazało się, że takie badania wykonuje się w laboratoriach za pomocą takich samych testów, jakie można zrobić człowiekowi. Kleszcz jednak musi zostać szybko dostarczony do takiego laboratorium i wcześniej odpowiednio zabezpieczony. Najlepiej umieścić go w plastikowym, jałowym pojemniku i zawieść, jak najszybciej do miejsca, gdzie zostanie on zbadany. Niektóre laboratoria wysyłają nawet specjalnych kurierów, którzy mają przetransportować próbkę do sprawdzenia. Kleszcz może być przechowywany w takim pojemniku do czterdziestu ośmiu godzin, jednak im szybciej go zbadany tym lepiej.

Wyniki badań przychodzą zazwyczaj już po kilku dniach. Zdecydowałam się skorzystać z tej opcji, ponieważ przyjaciółka przekonała mnie, że lepiej wiedzieć od razu, czy kleszcz nie był może chory. Zabezpieczyłam kleszcza w odpowiedni sposób i po wypiciu kawy, pojechałyśmy do laboratorium. Takie badanie okazało się bardzo tanie, co dodatkowo mnie ucieszyło. Jestem zadowolona, że się na nie zdecydowałam.