Jak wapnować truskawki?

Od kilku lat uprawiam truskawki. Niestety nie dają one zbyt obfitych plonów. Było to dla mnie dziwne, ponieważ specjalnie wybrałam taki gatunek truskawek, który teoretycznie daje obfite plony. Bardzo zależało mi na dobrej uprawie, ponieważ sprzedawanie truskawek było moim głównym letnim zarobkiem. Postanowiłam się dowiedzieć, gdzie mogę robić błąd w ich uprawie.

Musiałam zacząć wapnować glebę i truskawki

wapnowanie truskawek i glebySzybko dowiedziałam się w czym może leżeć mój problem. Po kolejnym nieudanym sezonie udałam się do gminnej szkółki ogrodniczej, gdzie zapytałam o poradę w sprawie truskawek. Okazało się, że w tym regionie należy bezwzględnie stosować wapnowanie truskawek i gleby jeśli chce się mieć obfite plony. Niestety ziemia jest tutaj bardzo jałowa, pozbawiona składników mineralnych co przyczynia się do słabego wzrostu roślin. Poza tym częste wiosenne deszcze jeszcze wypłukują resztki minerałów z gleby. Aby uzyskać lepsze plony, a przy tym sadzonki stały się bardzo odporne na warunki pogodowe i szkodniki należy korzystać z wapnowania gleby, czyli nawożenia jej wapnem. Wapno przyczynia się do uzyskania odpowiedniej równowagi kwasowo-zasadowej gleby. Najlepiej jest wapnować truskawki i glebę jesienią, kiedy rośliny wejdą już w fazę uśpienia. Dzięki temu gleba jest odpowiednio przygotowana na wiosnę, kiedy to rośliny wchodzą w fazę intensywnego rozrostu.

Po sezonie od razu zastosowałam się do zaleconych mi porad ogrodnika. To był świetny wybór o czym przekonałam się już latem. Po raz pierwszy odkąd zaczęłam uprawę truskawek plony były obfite, a truskawki duże, soczyste i słodkie. Wapnowanie jest w pełni naturalnym nawożeniem, bez dodatku sztucznych, chemicznych składników. A poza tym, odpowiednia mieszanka wapnia jest łatwo dostępna i tania.