Jak dopasować oponę rowerową do stylu jazdy?

 

Wybór odpowiedniej opony rowerowej jest ważny nie tylko w przypadku rowerów, na których startujemy zawodowo lub w amatorskich wyścigach. Ogumienie rowerowe jest ważnym elementem trakcji każdego jednośladu, nawet tego, którym pokonujemy trasę do najbliższego marketu po zakupy. Dlatego wtedy, kiedy wybieramy oponę do naszego roweru, musimy zastanowić się nie tylko nad marką, ale także jej właściwościami.

Jak dobrać oponę do roweru trekkingowego?

dopasowana opona rowerowa 28Kupując ogumienie, musimy określić, po jakim terenie poruszamy się naszym rowerem. Jeżeli jest to rower trekkingowy, którym jeździmy zarówno po lesie jak i po asfalcie, dopasowana opona rowerowa 28 posiada zarysowany bieżnik. Tylko wtedy możemy liczyć na odpowiednie trzymanie w zakrętach, a także szybkie i efektywne poruszanie się roweru w bardziej piaszczystym terenie. Opony w rozmiarze 28 to także modele, które są zaprojektowane do rowerów miejskich. Jednak tego typu opona mimo, iż porusza się prawie wyłącznie po asfalcie, odznacza się odpowiednią odpornością na ścieranie. Dzięki takiemu modelowi opon bieżnik nie ściera się nie tylko podczas jazdy rekreacyjnej, ale także wtedy, gdy rower miejski jest wykorzystywany do wożenia zakupów. Tak załadowany rower inaczej zachowuje się nawet na równie drodze, dlatego producenci opon oferują modele, które znakomicie zachowują pierwotną trakcję pod obciążeniem. Dzięki temu stabilność jednośladu wzrasta niepomiernie.

Opony rowerowe dla jednośladów trekkingowych to także modele pozbawione bieżnika praktycznie do zera. Tego typu opony są często wykorzystywane przez osoby, które wykorzystują rower trekkingwy, wyprawowy lub przełajowy do pokonywania długich tras po asfalcie. Tego typu opona znacznie zmniejsza opory toczenia przy większych prędkościach.