Ile wydajemy rocznie na książki?

Z roku na rok Polacy czytają coraz mniej książek. Dobra informacja jest taka, że nadal je czytają. Księgarnie mają się całkiem dobrze, a dobrą książkę możemy kupić też w kiosku albo w supermarkecie. A ile przeciętny Polak wydaje rocznie na kupno książek? Okazuje się , że wcale nie tak mało, bo przeciętnie jest to około dwustu złotych.

Jakie książki kupujemy najczęściej?

dobra książka o polskiej sztuce XX wiekuPolacy zdecydowanie najczęściej kupują dobre książki. Największym zainteresowaniem w księgarniach cieszą się nowości i tak zwane bestsellery. Jeśli chodzi o kategorie książek to od dekad największym zainteresowaniem cieszą się romanse i kryminały. Co ciekawe, dużym zainteresowaniem osób odwiedzających sklepy z książkami cieszy się dobra książka o polskiej sztuce XX wieku, której poszukują głównie starsi czytelnicy. Takich książek poszukują osoby, które kolekcjonują sztukę nowoczesną. Inne książki poświęcone sztuce też cieszą się dużym zainteresowaniem, ale kupują je osoby, które naprawdę się tym interesują. Polacy lubią czytać książki, chociaż z roku na rok kosztują one coraz więcej. Przy czym i tak średnio na rok wydajemy na nie całkiem sporo. Przy średniej cenie książki na poziomie pięćdziesięciu złotych oznacza to, że każdy dorosły Polak w ciągu roku kupuje sobie cztery nowe książki. Warto podkreślić, że w te statystyki nie wliczają się szkolne podręczniki. Książki o sztuce są trochę tańsze, więc można sobie ich kupić więcej.

Osoby, które interesują się sztuką nowoczesną, chętnie kupują sobie książki o tej tematyce. Kupują też piękne kolorowe albumy ze zdjęciami. W księgarniach każdy znajdzie książkę dla siebie. A czytać warto, bo dzięki temu możemy się kształcić i rozwijać. Nie żałujmy pieniędzy na książki bo ich kupowanie to nic innego jak tylko inwestowanie w siebie.