Czym jest świecki pogrzeb?

Każdy z nas w swoim życiu był na przynajmniej jednym pogrzebie, więc zwykle jesteśmy w stanie powiedzieć, z jakich elementów składa się ta ceremonia i czego możemy się po niej spodziewać. Warto mieć jednak świadomość, że w zdecydowanej większości przypadków pogrzeby, w których uczestniczymy organizowanych jest w określonym obrządku religijnym, ale nie jest to jedyny rodzaj pogrzebów, jakie możemy obecnie zorganizować.

Organizacja świeckiego pogrzebu

świecki pogrzeb w gdańskuZe względu na fakt, iż coraz więcej osób deklaruje odejście od Kościoła, pojawia się coraz większa potrzeba organizacji pogrzebu, który nie będzie zrealizowany w oparciu o jakikolwiek obrządek religijny. Z tego też powodu coraz większą popularnością cieszą się pogrzeby świeckie, które odbywają się bez obecności kapłanów. Kiedy interesuje nas świecki pogrzeb w Gdańsku, bez większego problemu znajdziemy domy pogrzebowe, które będą w stanie zrealizować uroczystość tego typu. Najczęściej podczas pożegnania na cmentarzu uroczystości tego typu przewodniczy mistrz ceremonii, bardzo często głos zabierają też osoby bliskie zmarłemu, które mogą powiedzieć nieco więcej o jego życiu, dokonaniach i mogą wspominać go w taki sposób, by pokazać jego obraz, który zabiorą ze sobą w pamięci. Pogrzeb świecki spełnia dokładnie takie same zadania jak pogrzeb w obrządku religijnym, dzięki czemu jest godnym pożegnaniem zmarłego zgodnym z jego życiem i wartościami jakie wyznawał.

Kiedy poszukujemy informacji w temacie zorganizowania świeckiego pogrzebu, bez większego problemu sporo porad znajdziemy przy wykorzystaniu wyszukiwarki internetowej. Oczywiście, zawsze mamy też możliwość skontaktowania się z domem pogrzebowym, który organizuje ceremonie tego typu, dzięki czemu zyskamy wsparcie profesjonalistów, co jest bardzo ważne w trudnych dla nas momentach.